Сучасні проекти будинків з плоским дахом хоч і досить рідко зустрічаються (все-таки у нас більш звичними є скатні дахи), але все ж - займають певну частку в приватному будівництві.
Більш того, з появою сучасних покрівельних матеріалів і технологій, що дозволяють забезпечити надійну гідроізоляцію покрівлі будинки з плоскими дахами стали нарощувати популярність.
Саме тому, напевно, будинок із плоским дахом сьогодні розглядається скоріше як ексклюзивна конструкція, яскраво виділяється на фоні досить однотипних шатрових і скатних дахів.
У даній статті ми розглянемо основні аспекти проектування і зведення плоскої покрівлі, а також - ті переваги, які забезпечують власникові будинку і котеджу з плоским дахом
ПЕРЕВАГИ ПЛОСКОЇ ПОКРІВЛІ
Розробляючи проект будинку з плоским дахом ми неминуче задаємося питанням - а які ж його основні переваги?
До переваг, які ви отримаєте, облаштувавши плоску покрівлю, можна віднести:
- Креативний дизайн. Як ми згадували у вступній частині цієї статті, будинок з плоским дахом виглядає ексклюзивно і незвично.
Більш того, облаштовуючи плоску покрівлю ви однозначно робите вибір на користь сучасних європейських дизайнерських тенденцій, що також важливо.
- Крім дизайну проекти будинків і котеджів з плоским дахом припускають також наявність цілком відчутних матеріальних вигод.
До таких вигод відноситься, наприклад, можливість облаштування експлуатованої покрівлі. Чисто з практичної точки зору ви отримуєте рівну площадку, достатню для облаштування зони відпочинку з газоном або майданчика з міні-басейном (природно, якщо несучі конструкції це дозволяють).
У будь-якому випадку, плоска покрівля - це додаткова площа, яку можна використовувати.
- Інший вигодою практичного плану є велика економічна вигода від зведення плоскої покрівлі.
Як правило, проекти котеджів з плоским дахом менш затратні з точки зору витрат на проектування.
- Наступна перевага досить суперечлива, однак згадати про неї все ж слід. Вся справа в тому, що на пласкій покрівлі в зимовий час накопичується сніг, який сам по собі є непоганим утеплювачем.

Таким чином, котедж з плоским дахом в ряді випадків може зажадати меншу кількість тепла для опалення. Однак здатність плоских дахів утримувати сніг - це «палиця з двома кінцями», і про проблеми, до яких призводить надмірне накопичення опадів на плоскому даху, ми поговоримо нижче.
НЕДОЛІКИ ПЛОСКОЇ ПОКРІВЛІ
Як і будь-яке конструктивне рішення, проекти будинку з плоским дахом не позбавлені недоліків:
- Монтаж плоскої покрівлі повинен бути виконаний з дотриманням всіх вимог до гідроізоляції.
Найменший відступ в технології або проста недбалість - і ось ми вже маємо покрівлю, що протікає, на якій накопичується вода.
Ремонт такої покрівлі може обійтися в дуже серйозну суму - а в гіршому випадку буде потрібно повна її реконструкція.
- Як ми згадували раніше, плоска покрівля на відміну від скатної сприяє накопиченню снігу.
При цьому якщо ви хочете продовжувати експлуатувати покрівлю в зимовий період - її доведеться чистити, до того ж вручну.
ОСОБЛИВОСТІ ПЛОСКИХ ПОКРІВЕЛЬ
Розробляючи проекти одноповерхових будинків з плоским дахом (та й взагалі - будь-яких будівель з плоским дахом), потрібно пам'ятати наступне:
- Плоска покрівля є плоскою тільки за назвою. Насправді при проектуванні плоскої покрівлі в неї обов'язково закладається кут ухилу від 3 до 10 градусів, інакше покрівля перетвориться на своєрідне "коритце" для збору дощової і талої води.
- Якщо покрівля вашого будинку ідеально плоска, то необхідно провести так звану стяжку з нахилом - комплекс заходів по наданню покрівлі ухилу, достатнього для водовідведення.
Для стяжки з нахилом використовуються або полімерні листові матеріали з фіксованим кутом (полістирольні плити), або ж насипні матеріали з бетонною стяжкою.

Проекти приватних будинків з плоским дахом передбачають облаштування плоских покрівель двох типів:
- Полегшені плоскі покрівлі
- Експлуатовані плоскі покрівлі
Саме про особливості облаштування покрівель цих двох типів ми і розповімо далі:
ЗВЕДЕННЯ ПОЛЕГШЕНОЇ ПЛОСКОЇ ПОКРІВЛІ
Плоска покрівля полегшеного типу (тобто така, яка не передбачає експлуатацію) зводиться за наступним алгоритмом:
- Безпосередньо на несучі стіни або ж на зафіксований на них мауерлат укладаємо основні балки. В якості основних балок використовуємо деревʼяні бруси 100х100 або 150х200 мм (в залежності від розрахункового ваги покрівлі). Балки укладаємо з кроком 0,5-1м і фіксуємо до основи анкерними шпильками.
- Поверх балок монтуємо обрешітку суцільного типу з обрізної дошки товщиною близько дюйма або ж OSB-плит порівнянної міцності. Обрешітка не повинно містити щілин або отворів.
- Поверх обрешітки укладаємо пароізоляційну мембрану. Укладання пароізоляції здійснюємо за допомогою будівельного скотчу або спеціального клею.
- Наступним етапом є облаштування теплоізоляції. В якості теплоізоляційного матеріалу можна використовувати екструдований пінополістирол, мінеральну вату або аналогічні матеріали. Укладаємо утеплювач поверх гідроізоляції без щілин, так як навіть найменша нещільність може стати «містком холоду».
- Також як утеплювач можна використовувати керамзит: дуже часто в проект одноповерхового будинку з плоским дахом закладається саме цей вид утеплювача. При цьому шар керамзиту повинен бути не менше 100 мм.
- Заключний етап облаштування покрівлі - гідроізоляційний захист даху. Для цього використовуються покрівельні ПВХ мембрани Fatrafol, в широкому асортименті.
- На цьому ж етапі облаштовуємо вентиляційні трубки - вони будуть перешкоджати накопиченню конденсату та перезволоження утеплювача.
Плоска покрівля полегшеного типу, яка вийде у вас в підсумку, відмінно справляється зі своїми прямими обов'язками. Однак витримувати серйозну навантаження вона не може, тому й експлуатувати її не вийде. Якщо ж ви хочете облаштувати на даху невеликий майданчик для відпочинку, технологія зведення покрівлі буде іншою.

ЗВЕДЕННЯ ПЛОСКОЇ ДАХУ З ТВЕРДОЇ ПОКРІВЛЕЮ
Проект котеджу з плоским дахом і твердої покрівлею має на увазі, що отримана покрівля під навантаженням не буде прогинатися. Природно, для досягнення такого результату необхідно докласти певних зусиль.
Для облаштування твердої покрівлі є кілька способів:
- Найпростіший - укласти в якості перекриття бетонні плити. Природно, несучі конструкції повинні володіти відповідним запасом міцності, та й важку техніку доведеться залучати. При цьому покрівля з плит вимагає утеплення - і облаштовувати його вийде тільки зсередини приміщення.
- Другий спосіб - це виготовлення покрівельного перекриття на базі металевих опорних балок.
В якості опори для покрівлі використовуються таврові або двотаврові балки, а також швелера (№ 14 - 16). Поверх балок укладаємо дощатий настил з дошки товщиною мінімум 22 мм.
Поверх настилу насипається шар керамзиту товщиною мінімум 150 мм. Покладена зверху бетонна стяжка і формує тверде покриття.
- Однак найбільш сучасної є технологія облаштування твердої покрівлі з використанням керамічних покрівельних блоків.
Такі блоки укладаються безпосередньо на опорні балки і завдяки своїм властивостям забезпечують покрівлі не тільки механічну міцність, але і хороші тепло - і звукоізоляційні характеристики.
Також серед переваг керамічних покрівельних блоків можна згадати їх абсолютну стійкість до вологи. Стяжка на таку покрівлю заливається без попередньої засипки керамзиту.
Єдиний недолік таких блоків - їх висока вартість.
Також на покрівлю будинку з плоским дахом твердого типу необхідно укласти покрівельну ПВХ мембрану Fatrafol. Вона не тільки не погіршить експлуатаційних властивостей покрівлі, але і буде забезпечувати необхідний рівень гідроізоляції.
Який би проект ви не вибрали, важливо памʼятати, що плоскі покрівлі дуже чутливі до якості гідроізоляційної мембрани, і якщо скатний дах за рахунок своєї конструкції здатен приховати деякі огріхи в роботі, то на плоскій покрівлі вода завжди знайде шлях всередину приміщення.
Тому, якщо ви задумалися про зведення будинку з плоским дахом - проекти кожної ділянки покрівлі повинні бути розроблені і реалізовані дуже ретельно. Зате в результаті ви отримаєте дійсно видатний результат!
